Type to search

SPRÁVY

PRIESKUM! Pozrite sa, koľko ľudí nedôveruje polícii a súdom

Okrem justície si pohoršili aj policajti a vojaci.

 

Inštitúciám, ktoré majú zabezpečovať na Slovensku právny poriadok, nedôveruje stále viac občanov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý pravidelne realizuje Európska komisia.

 

Podľa údajov až 72 percent oslovených Slovákov neverí právnemu štátu.

 

TAKTO dopadol najnovší prieskum!

Toto musíte vidieť…

 

Transparency International Slovensko (TIS) informuje na sociálnej sieti, že ide o najhorší výsledok od roku 2004.

 

Slovensko je z pohľadu výsledku druhé najhoršie v celej Európskej únii. Podľa mimovládky môžu občania v prípade vysokej nedôvery čoraz častejšie vyhľadávať extrémistické riešenia.

Podľa mimovládky ovplyvnili výsledky udalosti, ktoré boli medializované z komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema.

 

„Za zlými výsledkami zrejme stojí zverejnenie pochybnej komunikácie niektorých sudcov, policajtov či prokurátorov s Mariánom K. na jeseň minulého roku. Dáta pre Eurobarometer sa na Slovensku zbierali v druhej polovici novembra. Oproti máju 2019 stúpla nedôvera k justícii zo 62 na 72 percent. Žiadna iná krajina EÚ nezaznamenala také zhoršenie,” uvádza TIS.

 

TAKTO hodnotí rok 2019 prezidentka Čaputová!

Viac informácií sa dočítate v článku…

 

Pri nedôvere občanov si pohoršili aj policajti či vojaci. „Nedôvera narástla aj voči polícii. Neverí jej 55 percent občanov, čo predstavuje posledné miesto v Únii. Na Slovensku nameral Eurobarometer doteraz ešte vyššiu nedôveru k polícii naposledy v roku 2008. Slovensko je tiež jedinou krajinou, kde voči polícii prevažuje nedôvera nad dôverou. V EÚ v priemere policajtom verí 71 percent ľudí, u nás iba 41,” dodala mimovládka. Armáde neverí až 42 opýtaných, v tomto prípade však prevláda dôvera. Aj napriek tomu ide o najhorší výsledok v EÚ, ako aj v histórii merania.

 

Podľa TIS môže hroziť, že ľudia budú čoraz viac inklinovať k extrémizmu. „Ak ľudia neveria, že ochranu či poriadok vie nastoliť štát, riešia si spravodlivosť ‚po svojom’ alebo volajú po radikálnych riešeniach. Kľúčovou otázkou pre nasledujúce voľby preto bude, kto dokáže tieto katastrofálne výsledky zmeniť k európskemu štandardu. Od posledných volieb sme sa vo všetkých týchto ukazovateľoch zhoršili,” uzavrela organizácia.

 

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak