Poriadne FIASKO! Pozrite sa na návštevu Andreja Kisku vo Važci
Po tom čo sa do verejnej diskusie o problémoch marginalizovaných skupín v obciach na strednom a východnom Slovensku po útokoch vo Važci v Richnave vyjadrovali politici z ĽSNS a Progresívneho Slovenska sa pred sviatkami pripojil aj líder hnutia Za ľudí Andrej Kiska, ktorý navštívil jedno z dejísk vážneho incidentu.
„Prišiel si sem vypočuť len jednu stranu, o mňa neprejavil žiadny záujem. Nestretol sa so mnou ani nezavolal, nič. Môže sa hanbiť, robil si tu len predvolebnú kampaň. Sklamal ma na celej čiare ako človek aj ako politik,“ zhodnotil Branislav, ktorého napadla skupina rómov. Andreja Kisku podľa Branislava zaujímal len pohľad jednej zo zúčastnených strán.
„Návšteva Kisku bola obyčajná trápnosť. Postavil sa na most a začal rozprávať, aby sa ľudia nebáli. Potom išiel do osady a tamojších ubezpečoval, že sa im nič nestane,“ hovorila o Kiskovom vystúpení ďalšia obyvateľka obce.
Exprezident Andrej Kiska 20. decembra na svojom profile na sociálnej sieti Facebook informoval, že spolu s členom vedenia Za ľudí Vladimírom Ledeckým navštívil Važec. „Diskutovali sme so starostom, v škole s učiteľmi, aj s Rómami v osade,“ ozrejmil.
„Nepotrebujeme 200 ľudí, aby sme sa mohli normálne porozprávať. Vo Važci aj v Richnave sa odohrali brutálne útoky, ale nepaušalizujme. Pohľad z Bratislavy môže byť skreslený.“
To, čo sa na týchto miestach stalo treba podľa Kisku odsúdiť. „Páchatelia musia byť potrestaní. Ale to, čo sa stalo je len následok. Na Slovensku je mnoho lokalít, kde je spolužitie rôznych etník bezkonfliktné a podrobné incidenty, ako ten vo Važci, a Richnave by sa tam neudiali.“
„Sú aj lokality, kde je spolužitie napäté a kde dlhodobé neriešenie problémov je živnou pôdou pre spustenie konfliktného správania alebo násilia z oboch strán. Riešenie konfliktov násilím je neprípustné a tu musia konať orgány činné v trestnom konaní.“
Kiska dodal, že v demokracii namiesto podnecovania vášní, je potrebné situáciu nechať na vyšetrenie polícii, veriť v spravodlivosť a systematicky pracovať na tom, aby sme na Slovensku pojem vylúčené alebo marginalizované komunity nemuseli používať. „Najsilnejší moment dnešného dňa bol, keď Rómovia povedali – nikdy sme tu nemali problémy. Poďme a podajme si znova ruky a spolunažívajme v takom súlade, ako sme žili doteraz, v dobrých susedských vzťahoch.“